Rozlučte se s nudnými                       procházkami

21.01.2020

Tou nejoblíbenější a nejsnazší činností se psem hned po '' gaučingu'' jsou procházky. Obvykle je to v tom lepším případě každodenní stejná procházka kolem bloku v tom horším víkendová procházka nebo výlet jednou za čas.


Pravidelné procházky jsou pro psa nenahraditelnou činnosti bez které se neobejdeme jak v životě mazlíka tak i v životě vrcholového psího sportovce. Pes si na procházce pročistí hlavu čucháním (nejpřirozenější činností psa) a pohybem vyplaví přebytečný adrenalin. Takto se pes, zejména temperamentní plemena, jen připraví pro to k čemu byli šlechtěni. Máte li plemeno které bylo šlechtě k aktivní dlouhodobé práci například ovčácká a lovecká plemena je potřeba pejska ještě nějak zaměstnat. Je samozřejmostí, že i například společenská plemena uvítají v každodenní rutině změnu.


Aby bylo vše tak jak má být je dobré činnosti kombinovat abychom pejska unavili jak fyzicky tak i psychicky. 

Od čumáčku po paspárek

Činnosti se psy můžeme rozdělit do tří skupin:

Fyzická činnost

Tyto typy činností zaměstnávají především pohybový aparát psa. Je nutné vědět v jakém zdravotním stavu se náš pes nachází a dle toho při výběru činnosti také postupovat. Je jasné, že v případě kdy má pes těžkou dysplazii kloubů s artrózou nebude pro něj dobrou činností překážková dráha či jiné činnosti zatěžující klouby. To samé platí i u štěňat a mladých psů.


Psychická činnost

Psychicky psa zaměstnáme v případě, kdy musí hodně přemýšlet či aktivně používat nos. I zde platí určitá pravidla při výběru činností. Například nebudeme psa učit nové náročnější kousky v den kdy od nás od jela třídenní návštěva s dvěma psy a čtyřmi dětmi. Nebo po návštěvě výstavy psů nepůjdeme odpoledne na dětskou oslavu.


Kombinace těchto činností

Aby bylo vše tak jak má být je dobré činnosti kombinovat abychom pejska unavili jak fyzicky tak i psychicky. To znamená, že když si na odpolední procházku naplánujete zapojení nosu psa je dobré s touto činností začít až ve chvíli kdy pes je vyvenčen a vyběhán po osmi hodinách čekání na paničku/páníčka. A naopak když budete chtít psa unavit pořádnou procházkou nebo třeba taháním kola většina psů je po půl hodince spánku fit. Kdežto když po procházce uděláte se psem pár triků nebo trochu poslušnosti hned únava psa je v jiné úrovni.


Nevíte jaké činností - hry se psem dělat? 

Podrobný popis návodů jak na to najdete zde

práce-se-psy.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!