Hra první 

03.01.2020

Krabičky

Budete potřebovat:

  • Dvě krabičky velké tak aby je pes nemohl spolknout

  • Konzervu nebo jiné chutné pamlsky

  • Prostor ve kterém bude pes hledat

  • Povel pro hledání


  1. krok příprava

Připravte si dvě krabičky které jdou dobře uzavřít. Můžou to být různé krabičky na mýdlo, krabičky od jídel nebo i sklenky do přesnídávek. Do těchto krabiček udělejte několik dírek například nahřátou jehlicí nebo nožem. Krabičky naplňte pamlsky dejte do batohu a vyrazte na procházku. 

Cestou si promyslete kde tuto hru budete hrát. Na poprvé je dobré si vybrat místo, kde pes nebude rušen cizími lidmi či psy a bude pro psa bezpečný jak z hlediska dopravy tak třeba i zvěře. Nejdříve musíme psa s krabičkami seznámit. Vyndáme krabičky z batohu pejskovi je ukážeme, otevřeme a necháme ho trochu ochutnat. Psa uvážeme nebo odložíme (pes musí 100% na místě setrvat) a naposledy mu krabičku ukážeme.

     2.   krok hledání

Co nejdříve psa pouštíme s povelem který jsme si zvolili a pomalu jdeme za psem. Až pes krabičku nalezne běžíme za psem a už z dálky psa chválíme a opakujeme povel. Například: ''To je šikulka - hledej ňami''. Psovi krabičku otevřeme a necháme ho obsah vyjíst a stále chválíme. Tímto způsobem pokračujeme tři tréninky a postupně schovky ztěžujeme. Například přikryjeme krabičku trávou nebo listím, schováme ji do roští. Také už nemusíte psovi tak okatě ukazovat schovávanou krabičku při odcházení.

 

     3.   krok zvyšujeme náročnost

Když pes krabičku vždy nalezne ztížíme mu hledání tím, že napodobíme pokládání krabičky na více místech ovšem položíme ji pouze na jednom místě. Postupně můžete zvyšovat i plochu prohledávaného terénu (vzdálenost od psa) ale vždy dbejte na bezpečí psa. Nezvyšujte náročnost u více částí najednou to znamená, když chcete v tréninku už naznačovat pokládání více krabiček nezvětšujte vzdálenost od psa nebo neschovávejte krabičku do rozpadlého pařezu když v předchozích tréninzích ji tam pes ještě nehledal.


      4.   krok jako profík

Ve chvíli kdy pes ví co má hledat a reaguje správně na povely můžeme mu tuto hru ještě ztížit a to takzvaným ''značením''. To znamená že, ve chvíli kdy pes krabičku najde nepustí se s nadšením do ní ale způsobně si u ní lehne, sedne, označí nose touch (přiložením nosu).


práce-se-psy.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!