Odpachování dřívek a jiných předmětů ve 4 krocích

01.05.2020

Nácvik pachových prací s dobře odpachovanými předměty vám může v budoucnu vyhrát závod 

Pachové práce jsou jedním z nejnáročnějších odvětví kynologie. Je tomu především proto, že si správné vypracování a případné nástrahy (pošlapaný terén, neúmyslně přepachovaný předmět a jiné) nemůžeme ihned vizuálně ověřit tak, jako je tomu v například v poslušnosti nebo jiných kynologických odvětvích a sportech. Tím, že pro člověka narozdíl od psa je primárním smyslem zrak, jsou pro lidi některé reakce psa jen těžko představitelné. 

Alespoň jednou věcí, kterou si můžeme pomoci v této náročné disciplíně je odpachování předmětů. I u stopování je dobré pracovat s čerstvě napachovanými předměty které byly bez pachů, protože i za předměty jsou nějaké body a situace, které se vám za zkouškách a závodech mohou stát je nepřeberné množství, tak proč to nedělat dobře? Bezpodmínečně nutná pachová čistota je například u rozlišování cizích předmětů, kde pes rozlišuje cizí předmět, který nasumuje z pytlíku mezi jinými cizími. No a nezapomeňme na obediencová dřívka, kde pes vyhledává bez sumování předmět psovoda. I zde je nutné pracovat s čistotou pachu. Pes v OB3 již vyhledává dřívko psovoda mezi dřívky které steward pokládá rukou.

Jdeme na to!

Potřebovat budeme:

  • předměty :D
  • nádobu na přemisťování
  • nesterilní rukavice
  • vodu a kartáček
  • kleště
  • mikrovlnku nebo hrnec s vodou a sporák
  • Síto, plech či deska umytá a vyhrazená jen na předměty


1. krok zbavení velkých nečistot

Protože po použití předmětů bývají na předmětech kousky potravy, hlíny, trávy, listí atd... je nutné tohoto předměty zbavit. U OB dřívek, které jsou ještě k tomu poslintané používám kartáček na nehty a pořádně je očistím. U předmětů z koberce, filcu atd... se kartáčku vyhýbám protože předměty ničí.

Předměty vysypu do čistého umyvadla (bez čistících prostředků a mýdel) a zodpovědně je v rukavicích zbavím nečistot. Další důležitou věcí je nechat předměty pořádně nasáknout vodou. Mírně je vymačkejte a očištěné předměty postupně přesuňte do přichystané nadoby.


2. krok likvidace mikroorganismů

Protože jeden z důvodů proč vzniká pach je rozklad (potravy, šupinky kůže i sliny zrovna nepřidají) je důležité mikroorganismy, které rozklad způsobují, zlikvidovat. Jednou z možností je předměty vyvařit v hrnci s vodou a následně zcedit nebo je dát do mikrovlnky alespoň na dvě minuty. Z mého pohledu je tento způsob nejlehčí. Ovšem až na kovové předměty nebo předměty s kovem.


3.  nejdůležitější krok

Jak již někteří víte, pach se šíří s vlhkostí. Proto se za nejsnazší stopu považuje čerstvá stopa na trávě s rosou a nejtěžší stará stopa na suché hlíně nebo na betoně. Čím déle se vlhkost vypařuje tím méně pachu na předmětu nebo terénu pachu zůstává. Proto je tento krok pro odpachování předmětů nejdůležitější.

Předměty zabavené mikroorganismů přeneseme v nádobě k sítu umístěné venku které používáme jen k těmto účelům (nesušíme na něm houby nebo bylinky). Na síto postupně kleštěmi nebo rukavicemi umístíme všechny předměty s dostatečným prostorem mezi sebou a necháme je takto, dokud předměty zcela neuschnou. Já je nechávám zhruba 3 dny spíš tak pro jistotu. Nezapomeňte na to, že pokud na předmět sáhnete aby jste se přesvědčili zda je již suchý, je nutné předmět opět odpachovat.


4. krok uskladnění

Po úspěšném 3. kroku předměty posbíráme opět kleštěmi nebo v rukavicích a uložíme. Nejlepší uložení je do zavařovací sklenice. Mne toto uložení nevyhovuje a tak jsem si to změnila na uzavíratelné plastové pytlíky které vložím ještě do jednoho velkého. S dřívky to mám trochu jinak. Ty dávám do otevřené tašky ze které beru dřívka jen kleštěmi.

Tip

Předměty které používám k rozlišování (i obedience) a jiným speciálním pracím dle NZŘ malých plemen, po použití dám do tašky s použitými a ty později opět odpachuji. To znamená, že nikdy u těchto disciplín nepoužívám předmět dvakrát za sebou bez odpachování.


Doufám, že se vám článek líbil a že vám pomůže ve vašem úsilí v pachových pracích. Budu moc ráda když mi napíšete, jak se vám dařilo předměty odpachovat nebo mi napíšete váš názor.


práce-se-psy.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!